Zarazni kašalj
Infektivni laringotraheitis (Kennel Cough) – ZARAZNI KAŠALJ
Infektivna respiratorna infekcija pasa. Predstavlja sindrom kontagioznih infekcija gornjeg respiratornog trakta sa akutnim početkom i kašljem kao osnovnim kliničkim simptomom. Najčešće je samolimitirajuće, ali se kod mladih pasa i imunokompromitovanih jedinki može zakomplikovati pneumonijom, pa čak imati I fatalan ishod. Oboljevaju psi svih starosnih kategorija. Prijemčiva populacija su psi u velikim zajednicama ili na skupovima (u odgajivačnicama, prihvatilištima, na izložbama, takmičenjima, u parkovima). Glasan kašalj sa izbacivanjem bele pene (flegme) je osnovna karakteristika infekcije. Infekcija najčešće nije praćena groznicom, gubitkom apetita niti apatijom.
Uzročnici zaraznog kašlja:
- Bakterije:
Bordetella bronchiseptica
Streptococcus equi subspecies zooepidemicus
Mycoplasma spp. (Mycoplasma cynos) - Virusi
Parainfluenza virus pasa
Adenovirus – 2
Influenza virus pasa
Respiratorni koronavirus
Pneumovirus pasa
Najčešći uzročnicu su Bordetella bronchiseptica, komensal respiratornog epitela i Parainfluenza virus. Infekcija može da se zakomplikuje i ostalim uzročnicima, ali jako retko je u infekciju uključen virus štenećaka. Infekcija je rezultat kombinacije različitih uzročnika, kao i interakcije sa imunološkim statusom jedinke i faktora okruženja. Oboljela jedinka izlučuje virus 2 nedelje od početka kliničkih simptoma, ali kašalj može da perzistira i do 8 nedelja.
Dijagnoza se postavlja na osnovu karakteristične kliničke slike i informacija iz anamneze, koje govore o boravku psa u parku, na izložbama, u odgajivačnicama, kontaktu sa drugim jedinakama sa istim ili sličnim simptomima. U slučaju potrebe radi se za rendgensko snimanjem toraksa radi isključivanja drugih diferencijalnih dijagnoza, kao i hematološkim i biohemijskim analizama. Osnov terapije čine antimikrobni lijekovi, radi prevencije komplikacija (prevashodno pneumonije) i antitusivi. Doksiciklin u dozi od 2,5-5 mg/kg PO q12h tokom 5 do 7 dana ili amoksicilin + klavulanska kiselina 12,5-25 mg/kg PO q12h tokom 10 dana su antibiotici izbora. Psi, koji nemaju imunosupresiju u trenutku infekcije mogu kratkotrajno dobijati kortikosteroide radi smanjenja inflamacije respiratornog epitela. Kortikosteroid koji se koristi u ove svrhe je prednisolon u antiinflamatornoj dozi 0,5 mg/kg PO jednom do dva puta dnevno. Na tržištu postoje i sirupi na biljnoj bazi koji mogu pomoći u redukciji kašlja. Preporučljivo je mirovanje jedinke, kraće šetnje i zamena ogrlica i davilica amom. Pozitivan odgovor na terapiju se očekuje kroz 2 do 3 dana, ali neki psi mogu imati perzistentni kašalj nedeljama.
Postoji nekoliko tipova vakcina koje mogu da se aplikuju intranazalno, potkožno ili oralno. Imunitet koji daju vakcine ne predstavlja apsolutnu zaštitu. Veliki broj jedinki i dalje oboljeva zbog nepredvidive kombinacije uzročnika i imunološkog odgovora organizma na date uzročnike.
Nisu zabeleženi slučajevi infekcije ljudi uzročnicima infektivnog laringotraheitisa pasa. Postoje podaci o infekciji respiratornih puteva pasa humanim influenza virusom, ali ne i obrnuto.