Bolest srčanog crva- šta bi trebalo da znate?
Srčani crv je jedna vrsta parazita, tačnije valjkasta (okrugla) glista Dirofilarija immitis, koja naseljava krvne sudove pluća i srce, izazivajući bolest kardiovaskularnu dirofilariozu – heartworm disease – bolest srčanog crva. Može narasti do 30 cm dužine.
Bolest je jako ozbiljna i ukoliko se ne leči na vreme može biti fatalna.
SIMPTOMI
Velika opasnost je što bolest u početnim stadijumima razvoja ne daje nikakve simptome, zbog čega je nazvana „Tihi ubica“. Bolest može ostati neprimećena mesecima, pa i godinama. Prvi simptomi bolesti koje možemo da primetimo su: kašalj, otežano disanje, zamaranje, gubitak apetita, mršavljenje, anemija, epizode kratkotrajnog gubitka svesti i oticanje stomaka. Takvi simptomi viđaju se kod srčanih bolesnika.
Ovi simptomi znak su uznapredovale bolesti. Lečenje je dugotrajno i neizvesno.
Bolest je hroničnog toka i vremenom dovodi do slabosti (desnog) srca. Javlja se sa najmanje 6 mes. starosti, ukoliko je štene još u materici zaraženo.
Brzina razvoja bolesti zavisi od broja parazita, uzrasta i veličine psa.
Bolest je opasnija za manje rase, koje srazmerno svojoj veličini imaju manje srce i krvne sudove, tako da je za razvoj bolesti potreban manji broj parazita.
RASPROSTRANJENOST
Uprkos mišljenju mnogih vlasnika, ova bolest nije „egzotična“ bolest iz udaljenih krajeva sveta, već je veoma rasprostranjena na teritoriji RS, i sve više uzima maha.
RAZVOJNI CIKLUS CRVA
Srčanog crva prenose komarci (ženke) koji su zaraženi sisanjem krvi zaraženog psa/mačke koji u krvi imaju larvice tzv. mikrofilarije. Ženke komaraca zaražene larvicama srčanog crva (mikrofilarijama) ubacuju ih u krvotok životinje prilikom uzimanja krvnog obroka. Ove larvice su toliko sitne da su nevidljive golim okom, ali se mogu videti pod mikroskopom kada je njihov broj dovoljno veliki. Larvice nastavljaju svoj put ka plućima i srcu, rastu i sazrevaju u odrasle oblike. Ovaj proces traje 6 – 7 meseci.
BOLEST SE NE PRENOSI HRANOM, VODOM, DIREKTNIM KONTAKTOM SA ZARAŽENOM ŽIVOTINJOM… JEDINI PUT PRENOSA JE UJED ZARAŽENOG KOMARCA!
KAKO SPREČITI BOLEST?
U slučaju da psa/mačku ujede zaraženi komarac, potrebno je onemogućiti larvicama dalji razvoj u odraslog parazita i njihovu migraciju u krvne sudove pluća i srce.
To postižemo PRIMENOM PROIZVODA ZA PREVENCIJU ❤️ CRVA KOJE KORISTIMO 1 MESEČNO, OD APRILA DO NOVEMBRA. PRE POČETKA PREVENCIJE NEOPHODNO JE URADITI TEST NA ❤️ CRVA (CHW TEST), da bismo proverili da li je pas već možda zaražen. Preporuka je testiranje raditi u aprilu pre početka sezone komaraca.
Preparati za preventivu ❤️ crva su najčešće tabletice, ali postoji i drugi farmaceutski oblici preparata. O tome se svakako konsultujte sa svojim veterinarom.
Primenom repelenata, tj. sredstava koji odbijaju komarce, kao što su Advantix ili front line triact, ili repelentnih ogrlica ZAPRAVO SAMO SMANJUJETE RIZIK, NE ISKLJUČUJETE MOGUĆNOST PRENOSA BOLESTI!
MOGU LI MAČKE OBOLETI?
DA!
Mačke nisu tako „dobri domaćini“, tako da kod mačaka infektivna larva može da preživi, ali se samo mali broj njih razvije u odrasle parazite. Odrasli paraziti obično parazitiraju u plućnoj arteriji, pa mogu dovesti do plućne tromboembolije i takođe smrtnog ishoda. Promene na srcu su minimalne.
NE DOPUSTITE DA VAŠ LJUBIMAC POSTANE ŽRTVA!